دسامبر 5, 2023
  دسامبر 5, 2023

معرفی 3 آلت کوین قدرتمند برای سرمایه گذاری

682 بازدید

تمام ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین یک آلت کوین محسوب می‌شوند. محبوب‌ترین آن‌ها اتریوم است، اما طی سال‌های اخیر پروژه‌های قدرتمندی ظهور کرده‌اند و از نظر سرعت و میزان رشد، گوی سبقت را از آن ربوده‌اند. به عنوان نمونه باید به پولکادات، هارمونی و پالیگان (ماتیک) اشاره کنیم که در زمره بهترین آلت کوین های ارز دیجیتال شناخته می‌شوند.

هر کدام یک از این پروژه‌های دارای ویژگی و کاربرد منحصربه‌فرد خود است. در ادامه شما را با سه پروژه بلاک چینی هارمونی، پولکادات و پالیگان آشنا کنیم. به این ترتیب بهتر قادر به تصمیم‌گیری به منظور سرمایه گذاری خواهید بود.

پولکادات چیست؟

فناوری بلاک چین دنیای اقتصاد و حتی نحوه ساخت نرم افزارهای کاربردی و بازی‌های ویدیویی را متحول کرده است. با این حال، با گذشت نزدیک به 13 سال از زمان ظهور نسل اول آن، از دو مشکل مقیاس‌پذیری ضعیف و انزوا رنج می‌برد. پروژه‌های زیادی تا امروز برای حل ایراد نخست یعنی مقیاس‌پذیری پایین توسعه یافته‌اند، اما در بخش دوم یعنی رفع مشکل انزوا، پولکادات رقیب درخوری ندارد و پیشتازی می‌کند!

منظور از انزوا، دشواری سیستم‌های بلاک چینی در برقراری ارتباط با یکدیگر است، به طوری که اغلب آن‌ها به صورت جداگانه و منزوی از یکدیگر کار می‌کنند. این در حالی است که وصل شدن و تبادل داده بلاک چین‌های مختلف زمینه را برای افزایش کاربرد آن‌ها فراهم خواهد کرد. پولکادات آمده تا این خواسته را محقق کند.

به گفته مغز متفکر این پروژه یعنی آقای گاوین وود (Gavin Wood)، که یکی از توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم نیز بوده است، پولکادات روی منیت، مقیاس‌پذیری و نوآوری متمرکز است و می‌خواهد زیرساخت‌های لازم برای فراگیر شدن فناوری بلاک چین را فراهم کند.

در اکوسیستم پولکادات، بلاک چین‌های جداگانه و مجزا پاراچین یا زنجیره موازی نامیده می‌شوند و بلاک چین اصلی ریلی چین یا زنجیره رله نام دارد. اما ارتباط آن‌ها با یکدیگر چگونه است؟ زنجیره‌های موازی و زنجیره رله قادر به تبادل راحت اطلاعات با یکدیگر هستند. این برخلاف دشواری سایر بلاک چین‌ها در رد و بدل کردن اطلاعات است. اکوسیستم پولکادات را می‌توان به سه بخش کلی زیر تقسیم کرد:

  • زنجیره رله (The Relay Chain): اصلی‌ترین زنجیره پولکادات که سایر بلاک چین‌ها به آن متصل می‌شوند.
  • زنجیره‌های موازی (The Parachain): بلاک چین‌های جداگانه و منحصربه‌فردی هستند که به واسطه شبکه پولکادات می‌توانند به صورت موازی اجرا شوند.
  • زنجیره پل (The Bridge Chain): هدف از ساخت آن وصل کردن بلاک چین‌هایی است که از پروتکل‌های گاورننس پولکادات استفاده نمی‌کنند.

در فهرست برترین ارزهای دیجیتال که رصد کنیم، یکی از ارزهای دیجیتالی که جزو 10 رمزارز برتر جهان نیز محسوب می‌شود، پولکادات (Polkadot) است. ارز دیجیتال پولکادات با نماد DOT از نظر ارزش بازار (مارکت کپ) جزو 20 گزینه برتر بازار است. با توجه به نوآورانه، کاربردی و خاص بودن Polkadot می‌توان به آینده سرمایه گذاری در رمز ارز آن امیدوار بود. برای خرید پولکادات (DOT) می‌توانید از صرافی بیت 24 اقدام کنید.

هارمونی چیست؟

هارمونی یک بلاک چین لایه یک با مقیاس پذیری بالا است، به همین دلیل از برخی رقبای هم‌نوع (لایه اولی) خود مخصوصا اتریوم، چند سر و گردن بالاتر قرار می‌گیرد. هارمونی توانسته با استفاده از تکنیک شاردینگ و مکانیزم اجماع منحصربه‌فرد خود با نام اثبات سهام موثر (Effective Proof of Stake) موفق شده ضمن حفظ عدم تمرکز، به مقیاس پذیری و امنیت قابل توجهی دست پیدا کند.

شبیه بیشتر بلاک چین‌های کاربردی توسعه یافته بعد از اتریوم، هارمونی نیز مدعی برطرف کردن دشواری در برقراری تعادل بین سه گانه (مشکلات) بلاک چین یعنی عدم تمرکز، مقیاس پذیری و امنیت است. به عقیده ویتالیک بوترین، مغز متفکر سازنده اتریوم، به سختی می‌توان در یک سیستم بلاک چینی این سه ویژگی را در کنار یکدیگر داشت، به طوری که یک مورد همیشه فدای دو مورد دیگر می‌شود. اما هارمونی مدعی داشتن هر سه است. این اتفاق به لطف بهره بردن از تکنیک شاردینگ و الگوریتم اجماع اثبات سهام موثر بوده است.

یکی دیگر از ویژگی‌های کلیدی هارمونی، مدل مالی میان زنجیره‌ای (Cross-Chain Finance) آن است. طی چند سال اخیر، محبوبیت مدل میان زنجیره‌ای و چند زنجیره‌ای به شدت بین توسعه‌دهندگان افزایش یافته است. یکی از پروژه‌های متکی بر این روند، هارمونی است؛ در این بلاک چین زمینه برای اتصال (بریج) به مهترین بلاک چین‌ها نظیر بایننس اسمارت چین، اتریوم، بیت کوین و چند شبکه دیگر فراهم شده است.

هارمونی (Harmony) یک پلتفرم توافق جمعی است که برای اقتصاد غیر متمرکز آینده طراحی شده و از ویژگی‌هایی مثل توان عملیاتی بالا، کارمزد کم و همچنین تاخیر اندک در پاسخ دهی بهره می‌برد. ارز دیجیتال اکوسیستم هارمونی با نماد ONE یکی از 100 ارز دیجیتال دارای بالاترین مارکت کپ است. با توجه به ادامه‌دار شدن مشکل اتریوم و تاخیر در مهاجرت آن به الگوریتم اثبات سهام به منظور حل مشکل مقیاس‌پذیری، رقبای آن نظیر هارمونی روز به روز توجه توسعه‌دهندگان بیشتری را به خود جلب می‌کنند. به همین دلیل سرمایه گذاری در ارز دیجیتال این پروژه آینده‌دار اقدام مناسبی است. به منظور خرید هارمونی (ONE) می‌توانید از صرافی بیت 24 اقدام کنید.

پالیگان (ماتیک) چیست؟

تمام پروژه‌های بلاک چینی برای رقابت (مستقیم) با اتریوم ساخته نشده‌اند، بلکه برخی نظیر پالیگان تلاش می‌کنند تا اتریوم را تقویت کنند و نقطه ضعف آن را بپوشانند. آن‌ها را راهکارهای لایه دومی اتریوم خطاب می‌کنند، به طوری که در تلاش هستند تا با بیرون بردن فرآیند بررسی و تایید تراکنش‌ها از زنجیره اصلی اتریوم، به رفع مشکل مقیاس‌ پذیری ضعیف اتریوم کمک کنند.

در سال 2018، چند توسعه‌دهنده و متخصص حوزه بلاک چین تصمیم گرفتند به جای علم کردن یک رقیب مقابل اتریوم، به وسیله ساخت یک شبکه لایه دوم (ساید چین) به رفع مشکل مقیاس پذیری پایین اتریوم کمک کنند. ایده اصلی، مدیریت بار بالای تراکنش‌های شبکه اتریوم بود. بد نیست بدانید اصلی‌ترین رقبای شبکه پالیگان پولکادات و کازموس محسوب می‌شوند.

شاید تصور کنید در صورت مهاجرت اتریوم به الگوریتم اجماع اثبات سهام، راهکارهای لایه دوم آن مثل پالیگان خاموش خواهند شد، اما مشارکت‌های موجود و محصولات موفق متعددی که اکنون روی پالیگان سوار هستند، سبب خواهند شد تا حتی بعد از اتریوم 2 نیز این پروژه با قدرت مسیرش ادامه بدهد.

ارز دیجیتال بومی پالیگان ماتیک (MATIC) نام دارد. از ویژگی های ماتیک میتوان به معاملات آنی با سرعت بالا و هزینه های پایین در استفاده در پرداخت های روزمره به دلیل یکی بودن شبکه و توکن نام برد. برای خرید ارز دیجیتال ماتیک (MATIC) می‌توانید از صرافی بیت 24 اقدام کنید.

آیا این مطلب را می پسندید؟

نظرات

0 نظر در مورد معرفی 3 آلت کوین قدرتمند برای سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.